Závody psích spřežení na Janovičkách u Broumova

Již šestnáct let je pro nás - pořadatele závodu psích spřežení na Janovičkách měsíc leden ve znamení příprav závodu a hlavně sledování počasí zda, kolik a jestli vůbec napadne tolik potřebný sníh, bez kterého nelze uspořádat kvalitní a zajímavý závod.

Letos si s naší psychikou pohrála matka příroda opět pořádně. Týden před závodem nebylo po sněhu ani památky, a tak jsme přípravy závodu téměř zastavili. V nových podmínkách totiž nelze uspořádat bezpečný závod off snow (bez sněhu na kárách). Začátkem posledního týdne před závodem začaly na naše území proudit sněhové mraky, a tak přeci jen vznikla naděje, že závod bude. To, co zařizujeme jindy během tří týdnů, jsme museli pořídit během dvou dnů. Jenže sněžilo všude, v Červeném Kostelci a okolí by šlo tratě upravovat již od úterý. Jenže Broumovský výběžek jak je krásný, tak je nevyzpytatelný. Broumovské stěny všechny mraky úspšně odrážely, a tak zatím co v „kraji“ bylo 30 cm nového sněhu, na Janovičkách slabé 2 cm. Rozhodnutí, zda závod odvolat, bylo stanoveno na čtvrtek večer. A pak to přišlo. Přibližně v 15 hodin začalo hustě sněžit a do toho foukal silný vítr, který shodil veškerý mokrý sníh ze stromů na tratě závodu.Večer se nám podařilo tratě ještě mokré uválcovat a přes noc, kdy teplota klesla na -1 stupeň celsia stopy perfektně vytvrdly. Do toho mírné sněžení. Zkrátka, to co se jindy upravuje pět až šest dní, se povedlo díky přírodě za jednu noc.

Vytvářejí tak skvělou atmosféru jak u startu, tak po trati. Po druhém nedělním kole proběhlo vyhlášení výsledků a téměř všichni musheři pokračovali do Deštného v Orlických horách na Šediváčkův long.

Děkujeme všem sponzorům, Městu Broumov, obci Heřmánkovice, odborům Veba a všem, co nám fandí, za možnost pořádat zde tak velkou a krásnou akci.

Zvlášní poděkování patří personálu penzionu Vyhlídka, který se závodu ujal po loňském nezájmu Tábora Janovičky a sdílí starosti se závodem s námi. A také se zapotí, když napadne až pět minut po dvanácté.

                                         Za MUSHERS KLUB METUJE-Jarda Hanuš

 

Fotogalerie zde: https://www.zonerama.com/lansky/Album/4046447    a https://www.zonerama.com/lansky/Album/4048706

 

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov