Foto: Jan Flieger

Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů)

Trasa Za poklady Broumovska II (po stopách Dientzenhoferů) začíná na náměstí v Teplicích nad Metují. Z náměstí dále pokračujete přes železniční stanici Bohdašín ke kostelu sv. Michaela ve Vernéřovicích.  Poté pojedete do Meziměstí a odtud ke kostelu sv. Anny ve Vižňově. Odtud, zpět přes Meziměstí, se dostanete ke kostelu sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Odtud pojedete přes Hynčice a Heřmánkovice na Janovičky. Z Janoviček pak pojedete přes Olivětín na náměstí v Broumově.

Náročnost: 2, doporučené kolo: silniční, treking

Trasa volně navazuje na trasu 4. Výchozím bodem je rozcestník Teplice nad Metují u náměstí, pod železničním viaduktem (informace viz TRASA 3).

Vydáme se po modré značce, po úzké pěšině podél řeky Metuje a po 2 km se napojujeme na hlavní silnici. Zde odbočujeme vlevo, pokračujeme po silnici, pod železniční viadukt a za ním na křižovatce odbočíme vlevo, směrem na Meziměstí.

Projíždíme obcí Bohdašín, za železničním přejezdem mírně stoupáme a následně sjíždíme z táhlého kopce, okolo železniční zastávky Bohdašín až na silniční křižovatku. Zde odbočujeme vlevo a pokračujeme z kopce do Vernéřovic. Nabízí se nám pohled na vernéřovický kostel sv. Michaela Archanděla. Kostel, vybudovaný v letech 1719–1720, je dominantou obce.

Bližší informace poskytuje tabule, umístěná u hřbitovní zdi. Projíždíme celou obcí Vernéřovice (možnost občerstvení) a přijíždíme na křižovatku u Meziměstí. Odbočujeme vlevo a dostáváme se do centra Meziměstí (možnost občerstvení, bližší informace viz TRASA 1).

Z křižovatky na náměstí sledujeme modré turistické značení – přes železniční přejezd se dostáváme k tzv. zámečku přestavěnému podle projektu K. I. Dientzenhofera a z křižovatky mírně stoupáme do obce Vižňov. Zhruba uprostřed vesnice stojí po levé straně nad silnicí kostel sv. Anny. Stavba byla dokončena v roce 1728. Bližší informace poskytuje informační panel u vchodu.

Do Meziměstí k zámečku se vracíme stejnou cestou, na křižovatce odbočujeme doleva, napojujeme se na cyklotrasu č. 4020 a pokračujeme do Ruprechtic. Ze silnice za Meziměstím se nám po levé straně nabízí výhled na Ruprechtický Špičák s rozhlednou (880 m n.m.), nejvyšší vrchol Javořích hor.

Na křižovatce na dolním konci Ruprechtic stojí kostel sv. Jakuba Většího, jehož stavba byla zahájena v roce 1720. Zvonice z 2. pol. 16. stol. slouží jako hřbitovní brána. Bližší informace o této stavbě poskytuje panel u vchodu na hřbitov. Od kostela sjíždíme dolů, přes železniční přejezd a na první křižovatce uhýbáme doleva.

Stále kopírujeme cyklotrasu č. 4020 – projíždíme celou obcí Hynčice a pokračujeme až na křižovatku Olivětín – Heřmánkovice. Zde odbočujeme vlevo, stoupáme obcí Heřmánkovice ke kostelu Všech svatých, který stojí na mírném návrší (více informací poskytuje panel u vchodu na hřbitov, též viz TRASA 2).

Od kostela pokračujeme stále po místní komunikaci až k rozcestníku Heřmánkovice, kde se napojujeme na modře značenou cyklotrasu. Zahýbáme doprava a po úzké asfaltové cestě stoupáme až na křižovatku k rozcestníku pod osadou Janovičky (z křižovatky do centra osady zajížďka 1,5 km, možnost občerstvení).

Janovičky (660 m n. m.) jsou typickou rekreační osadou na hranicích s Polskem, z horního konce osady se nám nabízí výhledy na Broumovskou kotlinu, pásmo Broumovských stěn a Krkonoše. Od rozcestníku na křižovatce pod Janovičkami odbočujeme vpravo a sjíždíme přes Benešov do Olivětína k místnímu pivovaru.

Zde se připojujeme na cyklotrasu č. 4020, po které příjíždíme až do Broumova (možnost občerstvení). Cestou se nám nabízí pěkné pohledy na broumovský klášter. V Broumově na křižovatce Otovice – Šonov – Broumov uhýbáme vpravo do centra města, přes železniční přejezd a řeku Stěnavu se dostáváme k rozcestníku s městským značením, odbočujeme doprava a stoupáme vzhůru kolem kostela sv. Václava na broumovské náměstí.

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov