Po skalních vyhlídkách a útvarech mezi Jiráskovými skalami a horou Ostaš

Trasa:

Teplice nad Metují, rozcestník žel. st. – rozcestník Osada Skály (4,5 km) – Dědov, silnice (7,5 km) – rozcestník Dědov (9 km) – rozcestník Údolí Klučanky (11 km) – rozcestník Pod Ostašem (12,5 km)

Náročnost: 2

 

Výchozím bodem je rozcestník u nádraží ČD Teplice n. Metují. Od rozcestníku se vydáme po žluté značce, po silnici, směrem na Skály (zámeček). Přejdeme řeku Metuji a na silniční křižovatce, u penzionu Rybárna, odbočíme vpravo. Míjíme Rybárnu a autobusovou zastávku a odbočujeme vlevo, na vedlejší asfaltku, která stoupá směrem na Skály. Silnice mírně stoupá několika zatáčkami.

Po cca 2,3 km se na silnici připojuje modré turistické značení, které přichází z Kamence a po kterém dojdeme až do osady Skály, k zámečku Bischofstein (možnost občerstvení). Bližší popis zámečku viz TRASA 3. Od rozcestníku Skály pokračujeme po červené značce směrem Dědov. Po 100 m přicházíme k dalšímu rozcestníku, odkud vychází odbočka na zříceninu středověkého hradu Skály – jedná se o vyhlídku na skalních věžích (výhled na osadu Skály, Ostaš...).

Bližší popis TRASA 3. Lesní cestou se dostaneme po 1,3 km k dalšímu rozcestníku, pokračujeme stále po červené, rovně a mírně vzhůru, na okraj protějšího lesa. Cca 300 m jdeme podél lesa, poté odbočíme vlevo mezi pole. Nabízí se nám pěkné výhledy na pásmo Javořích hor a Ostaš (vpravo). Cesta se mění v kamenitý úvoz a bukovým lesem klesá do obce Dědov.

Červené značení přichází k silnici, odbočuje vpravo a po této silnici pokračujeme. Cestou míjíme několik roubených chalup. Po cca 400 m odbočuje značení vlevo, přejdeme řeku Metuji a kolem pěkných roubených stavení přicházíme k rozcestníku Dědov (ČD). Dalších 50 m pokračuje červená souběžně se silnicí, následně odbočujeme vlevo a mírně stoupáme.

Projdeme pod železničním viaduktem a napojíme se na lesní cestu, která nás dovede až k rozcestníku Údolí Klučanky. Od rozcestníku začneme lesní pěšinou mírně stoupat na Ostaš, míjíme pramen a cca po 1 km přicházíme k rozcestníku, k odbočce do Dolního labyrintu (zelené značení). Z lesa vyjdeme přímo u chatové osady Ostaš (možnost občerstvení). Popis prohlídkových okruhů a Ostaše, viz TRASA 10. Zde naše trasa končí.

Máme několik dalších možností, kam pokračovat:

• po zelené značce do Police nad Metují
• po TRASE 10 přes Žďár nad Metují do Police nad Metují
• po silnici na autobusovou zastávku v Pěkově

 

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov