Broumovské stěny. Foto: Jan Flieger

Broumovské stěny II. Skalní hřiby a vyhlídky

Trasa:

Slavný, rozcestník Nad Slavným – rozcestník U Ovčína (1 km) – rozcestník Nad Hájkovou roklí – rozcestník Nad roklí (Pánova věž) (3 km) – Supí koš (5 km) – rozcestník Hvězda (6 km) – Kovářova rokle (7 km) – Hlavňov, rozcestník Kovářova rokle, dolní rozc. (8 km) – Čertova skála – rozcestník Ochoz (10,5 km) – Police n. M., náměstí (12 km) 

Náročnost: 2

Výchozím bodem je rozcestník Nad Slavným u Police n. M., nejvýše položeného obydleného místa na Policku (630 m n. m.), od kterého se vydáme po červené značce na Hvězdu.

Projdeme lesem a nabízí se nám pohled na tzv. skalní hřiby. Tyto zajímavé skalní útvary, typické pro Broumovské stěny, jsou ukázkou tzv. selektivního zvětrávání pískovcových skal. Další hřiby lze vidět ještě v oblasti Božanovského Špičáku.

Po 1 km přicházíme na rozcestník U Ovčína a pokračujeme dále po červené značce, po hřebenu Broumovských stěn. Po 2 km je rozcestník Nad Roklí. Značka se zde napojuje na lesní cestu a pokračuje souběžně se zelenou cyklotrasou. Míjíme skalní útvar Pánova věž.

Za prudkou zatáčkou se značka z uvedené cesty odklání vlevo a stoupá do svahu. Stezkou v bukovém lese se dostaneme k Supímu koši (702 m n. m.). Z vyhlídky na skalách se nabízí západním směrem výhled na Ostaš, hřeben Čápu a Krkonoše, pod námi se směrem k severu rozprostírá Broumovská kotlina, naproti se na samém obzoru táhnou polské Góry Sowie (nejvyšší bod W. Sova – 1015 m n. m.) a nižší hřeben hraničních Javořích hor (Ruprechtický Špičák, 880 m n. m.).

Východním směrem vidíme hraniční Bor, dále polský Szczeliniec Wielki (919 m n. m.) a Maly (součást NP Góry Stolowe). Ze Supího koše pokračujeme po červené na Hvězdu, okolo četných skalních útvarů, z nichž jsou některé pojmenované – např. Bumbrlíček, Poštovní schránka, Mušle a Želva.

Z další vyhlídky, nazvané Skalní divadlo, se otvírá pohled na Kovářovu rokli, která patří v Broumovských stěnách k nejznámějším roklím a kterou bude naše trasa procházet později. Hvězda je významným výletním cílem Broumovských stěn. Červená značka nás přivede přímo k barokní kapli s půdorysem ve tvaru hvězdy, vystavěné r. 1733 v projektu K. I. Dientzenhofera.

Na kapli navazuje vyhlídkový kamenný ochoz, z něhož je pěkný pohled na Broumovskou kotlinu a okolní kopce a hory na severu. Orientaci při rozhledu do krajiny usnadňuje kovová deska, upevněná na pískovcovém zábradlí. Nedaleko stojí dřevěná chata vybudovaná v 19. století ve švýcarském stylu (možnost občerstvení). Od rozcestníku před kaplí půjdeme po zelené značce do Kovářovy rokle.

Jedná se o krátký náročnější sestup (v zimním období a za náledí tuto stezku nedoporučujeme). Zelená značka v Kovářově rokli odbočuje a dále nás bude provázet červené značení. Ve střední části rokle se nachází jeskynní útvar Kovárna, kterým protéká Hlavňovský potok a zároveň jím prochází turistická cesta. Podle pověsti si na tomto místě jeden z členů loupežnické bandy během sedmileté války zřídil kovárnu, kde koval zbraně pro své druhy.

Kovář prý nahromadil veliké jmění a své poklady měl uschovány kdesi na dně hluboké skalní rokliny. Členitým terénem rokle, jejíž skalní stěny nás obklopují z obou stran, dojdeme na odbočku k nedaleké Mariánské jeskyni (v jeskyni je vytesán reliéf P. Marie od vratislavského sochaře O. Rachnera z r. 1886). Roklí sklesáme až k zastřešenému odpočívadlu se studánkou nedaleko obce Hlavňov a pokračujeme vpravo po silnici k rozcestníku Kovářova rokle, dolní rozcestí.

Jdeme po žlutém značení, které nás okolo hlavňovského rybníka, Čertovy skály (osamocená skalní věžička na okraji lesa nad Suchým Dolem), kapličky z r. 1895 a Soudní brány s pramenem dole pod schodištěm (pramen má prý zázračné účinky) přivede přes rozcestník Ochoz až do Police nad Metují na náměstí.

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov