Bílou stopou přes Broumovské stěny

Trasa: 

Parkoviště pod Pasy – kaple sv. Huberta – Amerika u Křinic, rozcestník (3,5 km) – Martínkovice, rozcestník na horním konci obce (9,5 km) – rozcestník Pod Velkou kupou (10 km) – svážnice pod Korunou – rozcestník Pod Špičákem (13,5 km) – Pánův kříž, rozcestník (14 km) – (Božanovský Špičák, zajížďka na vyhlídku: +3 km k celkové délce trasy) – Slavný, rozcestník Nad Slavným (17 km) 

Náročnost: 2 

Upravovaná lyžařská trasa začíná na parkovišti pod Pasy (u hlavní silnice Broumov – Police n. M.), u turistického odpočivadla. V tomto místě se zároveň ze silnice odpojuje červená cyklostezka č. 4000. Cca 500 m od výchozího bodu trasy (pod křižovatkou s odbočkou na Teplice n. M.) je autobusová zastávka, která je v jízdním řádu uváděna jako Jetřichov, rozcestí.

Od parkoviště po 1,5 km dojedeme mírně zvlněnou lesní cestou ke kapli sv. Huberta, která je součástí křížové cesty. Pokračujeme sjezdem k informační tabuli cyklotrasy a dále po rovině až k okraji lesa nad obcí Křinice. Přes les přijedeme na rozcestí s místní komunikací.

Trasa dál stoupá vpravo do Ameriky (možnost občerstvení), odkud pokračuje po kraji lesa – na úpatí Broumovských stěn – do Martínkovic. Z cesty jsou pěkné výhledy na Broumovskou kotlinu a hraniční Javoří hory. V tomto úseku trasy nejsou žádná značná převýšení. Zhruba po 3,5 km od rozcestníku u Ameriky začíná za zatáčkou stoupání, po kterém následuje prudší sjezd.

Během sjezdu míjíme kapli u křížové cesty stojící na okraji lesa a přes Martínkovický potok se dostaneme na místní komunikaci k rozcestníku na horním konci obce Martínkovice. V Martínkovicích stojí za pozornost chov daňků a muflonů. Na rozcestí odbočíme vpravo, opouštíme místní komunikaci a stoupáme okolo rozcestníku Pod Velkou kupou po modře značené cyklotrase.

Cesta stoupá zpočátku mírně, později je stoupání namáhavější, celkem cca 1,5 km. Dostáváme se až pod vrchol Koruny (769 m n. m.), který objedeme po vrstevnici. Nad námi se tyčí příkré skalní stěny tohoto výrazného vrcholku.

Vlevo pod námi se otevírá výhled na velkou část Broumovské kotliny s obcemi Božanov a Martínkovice. Následuje další prudší stoupání, přibližně 300 m dlouhé, které nás přivede na rozcestník Pod Božanovským Špičákem. Po značení modré cyklotrasy stále pokračujeme až k dalšímu rozcestníku. Následuje poslední stoupání, které nás zavede na Pánův kříž k turistickému přístřešku a rozcestníku.

Zde, u Pánova kříže, začíná okružní trasa vedoucí mezi skalními útvary a vyhlídkami (žluté značení), která nás dovede na Božanovský Špičák (773 m n. m. – nejvyšší bod Broumovských stěn). Z vyhlídky na Božanovském Špičáku doporučujeme vrátit se k Pánovu kříži stejnou trasou, kterou jsme přijeli, okolo skalních útvarů Velbloud a Kovadlina (úsek z Božanovského Špičáku dále po směru žlutého značení není na lyžích sjízdný, jedná se o velmi členitý a skalnatý terén). Z Pánova kříže sjíždíme do obce Slavný (možnost občerstvení).

Ze Slavného lze po upravené trase pokračovat do Police nad Metují (6 km): sjíždíme k Barešovu kříži mezi obcemi Suchý Důl a Bělý. Od rozcestníku Barešův kříž krátce stoupáme k dalšímu kamennému křížku. Odtud je pěkný pohled na stolovou horu Ostaš a odtud také následuje mírný sjezd táhlým úvozem do Police n. M., k polygonální stodole u Správy CHKO Broumovsko.

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov