Alois Jirásek rodák z Hronova

Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově u Náchoda, byl významnou osobností našeho regionu. Jako jedenáctiletý hoch byl poslán výměnou do německého Grossdorfu u Broumova, kde vystudoval nižší gymnázium (1863 – 67). 

Alois Jirásek  byl český prozaik, dramatik a tvůrce historického realistického románu. Hlavními tématy Jiráskových románů byla doba husitská - Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo. Pak doba pobělohorská - Psohlavci, Skály, Skaláci, Temno. Věnoval se i době národního obrození - F. L. Věk, Na dvoře vévodském. Psal rovněž literaturu pro mládež - Staré pověsti české. Alois Jirásek se proslavil i v oblasti dramatické, zde byl činný od roku 1890. Napsal dvanáct her, jejichž premiéry byly většinou uváděny v Národním divadle. I ve svých hrách zpracovával především témata ze současné vesnice, historické, ale i pohádkově laděné, např.hra Vojnarka, Jan Žižka, Jan Roháč, Jan Hus a Lucerna.

Alois Jirásek byl několikrát navržen na Nobelovu cenu a to v letech 1918, 1919, 1921 a 1930. U nás se stal takřka nejpopulárnějším českým autorem historické beletrie.

Pohřben byl v rodném Hronově.

Rodný domek Aloise Jiráska se nachází v Hronově za náměstím při levé straně silnice na Polici nad Metují. Pekařský domek pochází z konce 18. století a patří mezi památky lidové architektury. Vnitřní zařízení již původní není, ale je umístěno jako v dobách, kdy Alois Jirásek v domku žil.

Provozní doba a podrobnější informace.

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov