Adršpach: příběh hradu na místě dnešní vyhlídky

Jsou místa doslova protkaná staletou historií. Jedním z nich je vyhlídka na Starozámeckém vrchu. Právě na tomto místě, na skalní plošině cca 2 km západně od dnešní obce Adršpach, totiž stával hrad Adršpach. Na severní straně byl chráněn kolmou skalní stěnou a z ostatních stran strmými, zalesněnými a těžko přístupnými stráněmi.

První zmínka o hradu pochází z roku 1355 v Majestas Carolina Karla IV. V roce 1354 se dostal do rukou Hanuše z Adršpachu. Později se majitelé často měnili. Za husitských válek se hradu zmocnil hejtman Jan Krušina z Lichtemburka a držel jej v letech 1428–1434. Po jeho smrti je doložen jako pán na Adršpachu jeho bratr Hynek (získal hrad v roce 1437).

Po roce 1438 byl hrad pánům z Dubé vrácen, ale brzy nato jej koupila slezská města. Během husitských válek byl vypálen a zbořen a už nebyl nikdy obnoven. V povědomí lidí zůstával pouze jako hrad, který obývali loupežníci, nebo hrad bez historie. Dodnes se dochovaly pouze základy sklepů.

V místech, kde kdysi stával hrad Adršpach, na tzv. Starozámeckém vrchu, který je ve výšce 681 m n. m., je dnes vyhlídka. Ze skalního ostrohu se vám naskytne velkolepý výhled na Adršpašské skalní město, Křížový vrch a větší část Dolního Adršpachu. Západním směrem jsou vidět Krkonoše se Sněžkou a Královecký Špičák.

Cesta  vedoucí k vyhlídce nebyla doposud příliš udržovaná. Pro budoucí návštěvníky máme však jednu dobrou zprávu: majitel cesty, společnost Lesy České republiky, se rozhodla cestu opravit. Práce budou provádět TS Adršpach a mělo by se začít už letos v červnu. Cesta by měla být opravena podobně, jako byly zrekonstruované cesty v oblasti zvané Křížový vrch. Jde tedy o další tip na výlet (nejen) v případě, kdy je ve skalách hodně návštěvníků.

 

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zdePartner:
Partner / Město Broumov